NVC

On Monday afternoon, the Niobrara Valley Conference announced its All-Conference selections for girls basketball, boys basketball and wrestling.

NVC Girls Basketball

1st Team:

Taylor Peter, Sr, CWC

Miah Wiebelhaus, Sr, North Central

Olivia Nall, Sr, Elkhorn Valley

Kalli Kayl, Sr, Boyd County

Ashley Koenig, Sr, Summerland

Sidney Stallbaum, Sr, Summerland

Morgan Ramsey, Jr, CWC

Hannah Sheridan, Sr, Santee

Hunter Wiebelhaus, Jr, North Central

Reaghan Engel, Sr, Stuart

Kayce Kallhoff, Sr, EPPJ

2nd Team:

Brenna Wagner, Jr, Summerland

Carney Black, So, Elkhorn Valley

Abby Everitt, Sr, St. Mary’s

Michelle Koenig, Jr, CWC

Heather Atkinson, Sr, Boyd County

Lexi Schroder, So, Stuart

Sydney Linse, Sr, North Central

Tiana Thramer, Sr, Summerland

Paige Furstenau, Jr, Neligh-Oakdale

Ryann Haburchak, Jr, CWC

Honorable Mention

Rachel Dierks, Jr, CWC

Reaghan Kerkman, Jr, West Holt

Emily Parks, Jr, N-V

Bria Gale, So, Elkhorn Valley

Jenna Hallock, So, North Central

Allyson Selting, Jr, EPPJ

Trinity Kurpegeweit, Jr, N-O

Lainey Paxton, Sr, Stuart

Summer Schroeder, Sr, Summerland

Kirsten Krebs, Jr, EPPJ

Hope Williamson, Fr, St. Mary’s

Taya Schmaderer, So, Stuart

Brielle Bussinger, So, North Central

Senna Swalley, Fr, N-V

Lauryn Hoffman, Jr, Boyd County

Hannah Drueke, Sr,  Boyd County

NVC Boys Basketball

1st Team

Colby Hansen, Boyd County, 12

Bryson Anderson, Elkhorn Valley, 12

Brayden Ollendick, Elkhorn Valley, 11

Julien Hearn, Neligh-Oakdale, 11

Camden Eisenhauer, Niobrara-Verdigre, 12

Tayshaun Kitto, Niobrara-Verdigre, 12

Aidan Hedstrom, O’Neill St. Mary's, 10

Gage Clifton, Summerland, 12

Garrison Hansen, West Holt, 12

Logan Wieneke, West Holt, 12

2nd Team

Sam Jesse, Chambers-Wheeler Central, 12

Josh Klabenes, Chambers-Wheeler Central, 12

Adam Dreger, Elgin Public Pope John, 12

Paiton Hoefer, Elgin Public Pope John, 9

Rayne Vesely, Niobrara-Verdigre, 11

Brendan Bussinger, North Central, 12

Adam Everitt, O’Neill St. Mary's, 10

Tate Thompson, O’Neill St. Mary's, 10

Wade Paxton, Stuart, 11

Aaron Kraus, West Holt, 11

Honorable Mention

Jory Ziesler, Boyd County, 12

Joseph Hyatt, Boyd County, 12

Conor Ramold, Elgin Public Pope John, 12

Carter Rautenberg, Elkhorn Valley, 10

Derick Hahne, Elkhorn Valley, 10

Brandon Evans, Elkhorn Valley, 12

Talon Krebs, Neligh-Oakdale, 10

Kolton Needham, North Central, 12

Austin Sole, Santee, 9

Tyler Steinhauser, Stuart, 12

Dalton Rotherham, Summerland, 11

NVC Wrestling 

106

1st - Hunter Bennett, EV

2nd - Carter Beckman, EPPJ

113

1st - Zack Hartl, EV

2nd - Ben Klemesrud, NC

120

1st - Brock Kester, N-O

2nd - Thomas Klemesrud, NC

126 

1st - Adam Miller, EV

2nd - Rafe Grebin, SUM

132

1st - Reed Bennett, EV

2nd - Eli Thiele, SUM

138

1st - Austin Rudolf, N-O

2nd - Ty Nelson, NC

145

1st - Levi Lewis, NC

2nd - Jaegher Ogden, WH

152

1st - Aiden Kuester, N-O

2nd - Mylan Andrews, NC

160

1st - Evan Ruzicka, NV

2nd - Paxton Smith, NC

170

1st - Benn Slaymaker, WH

2nd - Conor Dempsey, N-O

182

1st - Dawson Kaup, N-O

2nd - Gavin Chohon, NV

195

1st - Kaleb Pofahl, N-O

2nd - Colton Thiele, SUM

220

1st - Colton Klabenes, N-O

285

1st - Caden Reikofski, EV

2nd - Logan Mueller, SUM

0
0
0
0
0